Police, regály nebo šatní sestavy ze systému Rusticline unesou pořádnou zátěž – za předpokladu, že je pevně ukotvíte ke stěně. Při správném postupu montáže budou držet jako přibité nejen v pevném zdivu, ale i v sádrokartonu. Poradíme vám, jaké spojovací materiály zvolit a jak při kotvení postupovat.

Postup montáže do pevného zdiva
Pro většinu běžně zatěžovaných polic a regálů systému Rusticline doporučujeme montážní sadu RT-49. Obsahuje 16 černých vrutů (4,5 × 60 mm) a 16 hmoždinek Fischer (6 × 50 mm). Hmoždinky jsou univerzální – v plných materiálech se rozpínají, v dutých a deskových se uzlují. Jsou tak vhodné pro různé typy zdiva.
Jak na montáž do zdiva ve 4 krocích
- Příprava – Označte si na stěně místa pro vrtání podle rozteče otvorů na přírubě. Ujistěte se, že v místě montáže nejsou elektrické kabely nebo potrubí.
- Vrtání otvorů – Použijte příklepovou vrtačku s vrtákem o průměru 6 mm. Vyvrtejte otvory do požadované hloubky (alespoň 55 mm).
- Vložení hmoždinek – Vyvrtané otvory vyfoukejte od prachu. Zasuňte do nich hmoždinky Fischer a jemně je zatlučte kladívkem, aby byly v rovině se zdí.
- Montáž sestavy – Přiložte přírubu nebo jiný komponent ke stěně a připevněte ji černými vruty z montážní sady RT-49. Dotáhněte šrouby tak, aby příruba pevně přiléhala ke zdi.

Výběr hmoždinek podle materiálu zdiva
Cihlové zdi:
Pro plné cihly je montážní sada RT-49 plně dostačující. Pokud však montujete do dutinových cihel, doporučujeme použít speciální rozpěrné hmoždinky (např. Fischer DUOPOWER) nebo chemické kotvy, které zajistí pevnější uchycení.
Panelové zdi a beton:
Beton je velmi pevný materiál, který vyžaduje kvalitní vrták a příklepovou vrtačku. Pro těžší sestavy můžete použít kovové hmoždinky nebo chemické kotvení, zejména pokud chcete dosáhnout maximální nosnosti.
Pórobeton:
Vzhledem k nižší pevnosti pórobetonu doporučujeme použít speciální hmoždinky do pórobetonu (např. Fischer GB) nebo chemické kotvení pro vyšší zatížení. Při vrtání vypněte příklep.
Postup montáže do sádrokartonové příčky/předstěny
Sádrokartonové příčky, předstěny a podhledy jsou oblíbenou volbou pro moderní interiéry i rekonstrukce. Vyžadují ale specifický přístup při kotvení konstrukcí, zejména těch těžších. Pro spolehlivou montáž regálů, polic nebo šatních sestav se zaměřte zejména na výběr vhodného spojovacího materiálu.
Výběr hmoždinek do sádrokartonu podle zatížení
Pro upevnění lehčích sestav (zatížení do cca 5 kg) použijte plastové nebo kovové závrtné šnekové hmoždinky, například Fischer DUOBLADE.

Postup montáže: Díky vrtacímu hrotu a samořeznému závitu nemusíte do sádrokartonu předvrtávat otvory. Hmoždinky jednoduše upevníte pomocí aku šroubováku.
Pro zatížení 5–20 kg jsou vhodné sklopné hmoždinky Fischer DUOTEC, které mají díky kovové vložce v rameni vysokou tahovou a smykovou únosnost.

Postup montáže: Vyvrtejte do sádrokartonu otvor odpovídající průměru hmoždinky. Přihněte červené sklopné rameno rovnoběžně s montážním páskem a zafixujte vyztuženým límečkem. Přiložte obrubu sestavy a do hmoždinky zašroubujte vhodný vrut.
Pro těžší konstrukce doporučujeme použít kovové Molly šrouby, které unesou až 40 kg na kotevní bod, např. Fischer HM nebo DUO HM. Mají rozpínací ramena s velkou dosedací plochou, která zvyšuje nosnost. Navíc jsou na okraji opatřené zoubky, které se zaseknou do sádrokartonu a zabraňují protáčení.

Postup montáže: Vyvrtejte do sádrokartonu otvor a vložte do něj kovovou hmoždinku. Vyšroubujte z ní šroub, přiložte obrubu a znovu našroubujte. Po dotažení se rozpěrná ramena opřou o zadní stěnu sádrokartonové desky a zajistí pevnou fixaci.
Tipy pro montáž do sádrokartonu
- Pokud hmotnost zatížené sestavy přesahuje možnosti hmoždinek, zvažte použití UA profilů nebo kotvení přímo do nosné konstrukce.
- U těžších sestav rozložte váhu na více bodů, případně použijte konzoly nebo stojky.
- Do sádrokartonu s požární odolností upevňujte sestavy pouze do podkonstrukce nebo UA profilů.
- Při vrtání dbejte na přesnou rozteč otvorů podle obruby kovové sestavy.
- Po montáži pravidelně kontrolujte dotažení šroubů a stabilitu sestavy.

Jak vrtat bez zbytečného nepořádku
Při vrtání do zdiva i sádrokartonu vzniká jemný prach, který může zašpinit okolní zeď nebo podlahu. Tomu ale můžete snadno předejít:
Použijte malířskou pásku – přelepte místo, kde budete vrtat. Páska zachytí část nečistot a také ochrání okolní malbu i omítku. Zabrání tak zbytečnému opadávání nebo praskání.
Vysávejte při vrtání – pod místo budoucího otvoru přiložte trubici vysavače. Nejdříve zapněte vysavač a pak začněte vrtat. Budete ale potřebovat pomocnou ruku – obě činnosti sami nezvládnete. Doporučujeme používat dílenský vysavač, případně starší domácí.
Pořiďte si speciální nástavec – na trhu najdete různé typy nástavců na vrtačku a sběrných vaků. Některé fungují čistě na principu mechanického sběru, jiné jsou určené pro napojení na vysavač. Díky těmto pomůckám zvládnete vrtat bez nepořádku i sami bez další pomoci.
Poradíme s výběrem i montáží
V našem sortimentu najdete pestrý výběr sestav a komponentů Rusticline, ze kterých sestavíte cokoliv. Potřebujete poradit s výběrem nebo montáží? Napište nám na e-mail eshop@walteco.com, zavolejte na 733 603 833 nebo se rovnou zeptejte v online chatu. Rádi vám pomůžeme.